Na czym polega stwierdzenie nabycia spadku?

Choć w momencie, gdy przyszło nam odziedziczyć przedmiot lub nieruchomość w wyniku dziedziczenia ustawowego czy odpowiedniego zapisu testamentowego, w sposób automatyczny wchodzimy w jego posiadanie, to aby móc potwierdzić nasze prawa czy wykonywać obowiązki (np. związane z płaceniem podatku od nieruchomości) powinniśmy mieć to odpowiednio udokumentowane. Służy temu stwierdzenie nabycia spadku. Można je przeprowadzić w sądzie (wtedy mówimy o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku) lub u notariusza (akt poświadczenia dziedziczenia). Jednak w wielu przypadkach (np. gdy nie ma zgody między spadkobiercami) nie ma możliwości sporządzenia tego dokumentu u notariusza.

W sprawach spornych pomoże adwokat

W sprawach spadkowych, szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma zgody pomiędzy spadkobiercami, warto skorzystać z usług adwokata. Gdy w postępowaniu występuje wiele osób, które są uprawnione do dziedziczenia lub gdy istnieją spory co do sposobu podziału majątku wsparcie doświadczonej w sprawach spadkowych kancelarii będzie nieodzowne.

Zdarzają się też sytuacje, w których zmarła osoba (spadkodawca) była zadłużona, a wysokość jej zobowiązań przekracza wartość spadku. Wtedy warto zadbać o swój interes i odrzucić spadek, nim z mocy ustawy (okres 6 miesięcy) będziemy zmuszeni go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Postępowania spadkowe często potrafią trwać miesiącami (a czasem latami) i obejmować szeroki materiał dowodowy, dlatego dobrze jest zadbać o rzetelną reprezentację, dzięki czemu zwiększymy swoje szanse na pożądany wynik postępowania.

Przed rozpoczęciem postępowania warto odwiedzić adwokata, by uzyskać pomoc prawną w sprawach spadkowych. Każda sytuacja jest indywidualna. Zapraszamy do naszej kancelarii – chętnie pomożemy.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych